Hot! VMware vSphere 5.5 What’s New Network Management

Bu yazıda VMware vSphere 5.5 ile gelen Network Management özelliklerinden bahsedeceğim.Bilindiği üzere vSphere ESXİ host üzerinde virtual network swithler oluşturmamız mümkündür.

Virtual switchler;

 • Virtual Machine Network
 • Management Network
 • IP Storage
 • Fault Tolarence Network
 • vMotion Network gibi özelliklerin kullanılabilmesi için oluşturulması gereken bileşenlerdir.

ESXİ Sunucular üzerinde iki farklı Sanal switch oluşturulabilmesi mümkündür.

 • Standard Virtual Switch (Esxi Host tabanlı Switch):Ortamdaki ESXİ host sayısı az ise kullanabileceğiniz switch tiplerinden biridir.Her host üzerinde bulunan sanal switchler ayrı ayrı yönetilmelidir.Örneğin tanımlayacağınız yeni bir konfigürasyonu ortamınızda bulunan her sunucu için ayrı ayrı oluşturmak gerekir.
 • Distributed Virtual Switch(vCenter tabanlı Switch):vCenter server üzerinde oluşturulan bir switch tipidir.Ortamınızda sunucu sayısı fazla ise kullanmanız tavsiye edilir.vCenter server üzerinde oluşturulan Distributed Switchlere eklenen ESXİ hostlar konfigürasyonlarını kendi üzerlerine çekerek yönetimini merkezileştirilmiş olunuacaktır.

1-Network Rollback:vSphere 5.1 ve sonrasında Network Rollback özelliği bulunmaktadır.Bu özellik sayesinde örneğin;management network üzerinde yapılacak bir hata sunucu üzerindeki bağlantınızın kopmasına sebep olması gerekir.Network Rollback özelliğini kullanarak bir önceki konfigürasyonunuza geri dönüş gerçekleştirebilirsiniz.

Network Rollback özelliği varsayılan olarak açık gelmektedir.

Network rollback özelliği sistemde kullanabileceğiniz iki switch tipi için( Standard ve Distributed virtual switch )kullanılabilir.

Host üzerinde yapmış olduğunuz Network konfigürasyonlarının yedeklerini birden fazla yöntemle alabilmek mümkündür.(örneğin;host konfigürasyon backup,Host profile gibi özellikler kullanılabilir)

Distributed Switch üzerinde yapılan konfigürasyonları dış ortamlara çıkarabilmek(export)mümkündür.Unutulmaması gereken önemli detay bu özellik sadece VMware vSphere Web Client üzerinde kullanılabilir.Sizlerde kendi ortamlarınızda kullanmış olduğunuz DVSwitch üzerindeki konfigürasyonları periyodik olarak yedekleyebilir ve ihtiyaç anında geri dönüşünü yada oluşturduğunuz konfigürasyonu bir template haline getirip farklı ortamlarda da geri dönüşünü sağlayabilirsiniz.

2-40 GB NIC Support:vSphere 5.5 ile daha yüksek network hızı avantajı ile kullanıcılarına 40 GB NIC hızına izin vermektedir.vSphere 5.5 Mellanox ConnectX-3 VPI adaptörleri desteklemektedir.

3-Network I/O Control:vSphere Network I/O Control özelliğini kullanarak sistemde mevcut olan network trafiklerine;

 • Management
 • vMotion
 • NFS
 • ISCSI
 • vSphere Replication
 • FT gibi networkler üzerinde I/O Control gerçekleştirebilir band genişliği rezerve edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak kullanıcılar tarafından oluşturulacak network üzerinde de bu özelliği kullanabilmek mümkün istediğiniz bir virtual network için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Network I/O Control ile;

 • User-defined resource pools
 • Qos (802.1p)tagging
 • Pools for VMware vSphere Replication traffic üzerinde işlem gerçekleştirebilmek mümküdür.Unutulmaması gereken en önemli detay ise bu özellik sadece Distributed Virtual Switch üzerinde kullanılabilmektedir.

4-SR-IOV:SR-IOV özelliği standard yada distributed switchler üzerinde de kullanılabilmektedir.Bu özellik sayesinde sanal makinelerin yada hypervisor katmanlarının direct I/O özelliğinin kullanımlası hedeflenmekte ve daha düşük gecikme süreleri ve ESXİ sunucu üzerinde bulunan CPU’nun daha az kullanılması hedeflenmektedir.Bu özellik aynı DirectPatch I/O üzerinde olduğu gibi benzer mantıkta çalışmaktadır.Fakat ikisinin arasında ki en temel fark DirectPath I/O her sanal makine için ayrı ayrı adaptör gereksinimi bulunurken SR-IOV bir adaptörün birden fazla sanal makine tarafından kullanıma izin vermektedir.

 

 

 

Component Requirements
vSphere Host with Intel CPU(ESXİ 5.1 ve sonrası)Host with AMD CPU(Esxi 5.5)
Physical Host BIOS üzerinde IOMMU ve SR-IOV özelliğini açık olması gerekir.
Physical NIC Intel 82559 10 Gigabit NetworkIntel Ethernet Controller x540Emulex OneConnect
Guest Operating Systems Red Hat Enterprise Linux 6.xWindows Server 2008 R2 with SP2

 

 

5-Traffic Filtering:vSphere 5.5 traffic filtering ve policy özelliğini desteklemektedir.Bu özellik sayesinde oluşturulan virtual switchler üzerinde oluşabilecek bilinmeyen ataklara engel olmak,izinli yada yasaklı network trafik kuralları oluşturmak,oluşan trafikleri QoS tagging ile yönetebilmeye imkan vermektedir. Unutulmaması gereken en önemli detay ise bu özellik sadece Distributed Virtual Switch üzerinde kullanılabilmektedir.

6-Link Aggregation Group:vSphere sunucular bilindiği üzere LACP özelliğini desteklemekte ve varolan network hızını ve band genişliğini arttırmak için kullanılmaktadır.Bu özellik genel olarak ortamlardaki fiziksel uplink sayısını arttırarak daha yüksek hızlarda erişimi sağlamak ve aynı zamanda portların yedekli olmasını sağlamaktır.LACP özelliğini kullanarak Link aggregation group oluşturabilirsiniz.Distributed switchler üzerinde oluşturabileceğiniz LAG maximum 64 olabilir.

vSphere 5.5 ile gelen network özelliklerine dair özet bilgilerinden bahsetmiş oldum.Diğer yazılarda bu özelliklerin konfigürasyonlarından bahsedeceğim.

Görüşmek üzere.