Hot! vCloud Automation Center-Tenant Configuration – Creating the Initial Tenant

Önceki yazıda vCloud Automation Center appliance’ın ilk konfigürasyonlarının nasıl yapılacağından bahsetmiştik.Eğer ki önceki yazılardaki işlemleri tamamladıysanız bir sonraki adım Tenant Configuration olacaktır.Tenant dediğimiz kavram vCloud Automation Center içerisinde oluşturabileceğimiz yeni Organizational Unit olarak düşünebiliriz.Mevcut sistem ilk kurulumunda vsphere.local adından bir tenant ile sistemi hazırlamaktadır.Sizler isterseniz mevcut tenant kullanarak yada yenisini oluşturarak sistem içerisinde kullanıcı ve rolleri yönetme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tenant konfigürasyonları gerçekleştirebilmemiz için öncelikle vCloud Automation Center arayüzüne bağlanıyoruz.Açılan sayfada karşımıza gelen vCloud Automation Center console link’ine tıklayarak ilgili sunucunun web arayüzüne erişiyoruz.Eğer ki siz Appliance konsola bağlanmak isterseniz aynı sayfa içerisinde Management Console olarakta ayrıca bir link bulunmaktadır.

Link’e tıkladığımızda alttaki ekran karşımıza gelecektir.Bu ekran üzerinde daha önce SSO entegrasyonunu gerçekleştirdiğimiz Identity Appliance’ın kurulum aşamasında belirttiğimiz password ile bu alana vsphere.local domainini kullanarak girişini yapıyoruz.

Giriş yaptığımız administrator@vsphere.local
kullanıcısı mevcut tenant içerisinde en yetkin kullanıcı özelliğine sahiptir.İlk aşamada bütün işlemlerimizi bu kullanıcı ile gerçekleştireceğiz.Sayfaya giriş yaptığınızda ilk karşımıza gelen bölüm Tenants‘dır.

Eğer ki sizde mevcut tenant haricinde bir tenant oluşturmak isterseniz yukarıda bulunan + işaretine tıklayarak yenisini ekleyebilirsiniz.Örnek olarak yapalım.Tıkladığımızda karşımıza gelen ekran aşağıdaki gibidir.Sayfada Name ve URL Name zorunlu olanlar alanlardır.Doldurduktan sonrasında Submit and Next‘e tıklıyoruz.

Karşımıza gelen sayfada Identity Source eklememiz isteniyor.Bu alanlara AD sunucunuza ait bilgileri girerek Test Connection diyebilir sonuç olumlu ise Update butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Ve Son aşamada bu Tenant içerisinde yetkin olacak kullanıcı ve grupları belirtmemiz gerekiyor.Bu alanlara Domain Admin kullanıcılarınızı eklemenizde fayda var.

Yapmış olduğumuz konfigürasyonlar sonrasında aşağıdaki gibi bir görüntü oluşması gerekecektir.Detaylarını belirttiğimiz Tenant eklenmiş ve hizmet verebilir durumdadır.

Bu yazı içerinde vCloud Automation Center içerisinde Tenants konfigürayonlarının nasıl yapıldığından bahsettim.Bir sonraki yazıda IAAS Componentleri ve kurulumlarından bahsedeceğim.

Görüşmek Üzere…