Hot! vCloud Automation Center -Downloading the IaaS Installer

Bu yazıda vCenter Automation Center –IAAS Configuration özelliklerinden bahsedeceğim.IaaS Web sitesi bilenleri vCloud Automation Center konsoluna altyapı yönetimi ve hizmet geliştirme yetenekleri sağlar.IaaS web sitesi bileşenleri DEMs,agents, ve veri tabanı güncellemeleri sağlayan Model Manager ile iletişim kurar.Bu modül içerisinde bahsettiğimiz bu bileşenleri nasıl yükleyeceğimize değineceğiz.Öncelikle IaaS olarak belirleyeceğimiz fiziksel yada sanal bir Windows Server 2008 R2 yada Windows Server 2012 sunucuya ihtiyaç bulunmaktadır.IaaS sunucunun 2 vCpu 8GB Ram ve 30 GB disk kapasine ihtiyacı vardır.IaaS makinesine statik IP adresi tanımlanmalı ve ayrıca domain’e dahil olması gerekmektedir.IaaS platformunun yazılımsal olarakta gereksinimleri bulunmaktadır.Bu yazılımların en başında .Net Framework 4.5 gelmektedir.Kurulumu eğer ki Windows Server 2008R2 üzerinde gerçekleştirecekseniz https://vcac-va-hostname.domain.name:5480/installer/ adrese giriş yapıp dosyayı indirebilir ve kurabilirsiniz.

Eğer ki Windows Server 2012 üzerinde kurulum yapacaksanız .Net Framework 4.5 Roles ve Features bölümüne geçerek buradan yüklemeniz gerekmektedir.Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Windows Server 2012 için .Net Framework 4.5 için bu dosyaya ihityaç yoktur.

 

Ek olarak IIS Web Server servislerinin de kurulumuna ihtiyaç vardır.

IaaS kurulum adımlarını kolaylaştırma için yazılmış bir script bulunmaktadır.Bu scripti kullanarak gerekli olan diğer servislerin otomatik olarak kurulmasını ve ihtiyaç doğrultusunda otomatik olarak konfigüre edilmesini isterseniz aşağıdaki scripleri indirebilirsiniz.

vCAC6-PreReq-Automation.ps1

vCAC6-PreReq-Automation.ps1 for 2012

Eğer ki makinenizde ilk defa PowerShell kullanıyorsanız remote execution özelliğini açmanız gerekmektedir.Bunun için öncelikle PowerShell’i çalıştırırken yönetici modunda Run as Administrator olarak çalıştırmalıyız.Sonrasında da komut satırında Set-ExecutionPolicy Unrestricted yazdıktan sonra Enter ve son olarak Y tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Eğer ki kurulumunuzu Windows Server 2012 üzerinde yapacaksanız indirdiğiniz script içerisinde bir satırda değişiklik yapmanız gerekmektedir.Script’i notepad ile açıp aşağıdaki adımları takip ederek 109 satıra gidip ilgili alanda bulunan NET_Framework yazısını silip yerine AS-NET-Framework yazmanız gerekmektedir.

İndirmiş olduğunuz zip dosyası içerisinden scripti dosyasını çıkartıp C:\ içerisine atabilirsiniz. Sonrasında .\vcAc6-PreReq-Automation.ps1 yazarak scriptin çalışmasını sağlayabilirsiniz.Ortalama 1 dakika içerisinde gerekli konfigürasyonlar tamamlanmış olacaktır.Sonrasında Powershell’i kapatabilirsiniz.

asdasdadhttps://vcac-va-hostname.domain.name:5480/installer/ adresine tekrar erişerek bu sefer IaaS kurulum dosyalarını indiriyoruz.İndirdiğiniz dosya isminde değişiklik yapılmaması tavsiye edilir.

Eğer ki IaaS ve bileşenlerini aynı sunucu üzerine kurmak istiyorsanız çok geniş bir vCloud envanteriniz olmayacaksa tüm bileşenleri aynı makine üzerine kurabilirsiniz.Fakat IaaS platformunun bir diğer ihtiyaç duyduğu bileşen DB’dir.Bu sepepledir ki sunucu üzerine SQL Server 2008/2012 kurmanız gerekecektir.Gerekli DB kurulumunu yaptığınızı varsayarak devam ediyorum.

 

İndirmiş olduğumuz IaaS kurulum paketini Run as Administrator seçerek çalıştırıyoruz.karşımıza vCAC appliane ile ilgili root ve password bilgisi isteniyor.Next…

Bir sonraki adım kurulumu hangi yöntemle kurmak istediğinizi soruyor.Daha öncede belirttiğim gibi IaaS bileşenleri farklı farklı sunucular üzerinde dağıtık olarak yönetilebilir.Bunun asıl sebebi yük dağılımı gerçekleştirmektedir.Fakat bu yönetimizi biraz daha zorlaştıracaktır.Complete Install seçerek ilerliyoruz.

Kuruluma geçmeden öncesinde sistem çalışma aşamasında ihityaç duyacağı bileşenleri tekrar kontrol ediyor. Herhangi problem gözükmüyorsa Next butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Kurulumu gerçekleştirdiğiniz sunucu ve SQL DB ile ilgili username ve password bilgileri istenmektedir.Girişi gerçekleştirip Next…

Bu aşamada DEM ve Vsphere Agent bilgileri sunulmaktadır.İstenilirse ilgili alanlar değiştirilebilir.Mevcut sistemimde vCenter server isminiz eğer ki farklıysa değiştiriebilirsiniz.Benim örneğimde vCenter olarak geçiyor.

sdadSSO ile ilgili bilgiler istenilmektedir.varsayılan olarak gelen vsphere.local domaini ile administrator@vsphere.local kullanıcı ve password bilgilerini girerek devam ediyoruz.

Kurulum aşamasında gerekli olan bütün bilgileri girdik.Özet ekranında kurulacak servisleri göstermektedir.Eğer ki konfigürasyonlar istediğiniz gibiyse Install butonuna basarak kurulumu başlatabiliriz.


Kurulumu başladı.

Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi kurulum adımları başarılı şekilde tamamlanmış durumdadır.Finish butonuna basarak kurulumu bitirebiliriz.

 

Bu yazı içerisinde IaaS kurulumu ve gerekli konfigürasyonları nasıl yapılacağından bahsettik.Diğer yazılarda Tenants Configuration’a değineceğiz.

 

Görüşmek Üzere…