Hot! vCloud Automation Center – Deploying the vCloud Automation Center Appliance

Vmware Automation Center ürün ailesinin en önemli bileşeni olan Automation Center Appliance’ın kurulum adımlarından bahsedeceğim.İlgili Automation Center Appliance bir sanal makine olarak kullancılara sunulmuştur.Sanal makineyi standalone esxi sunucu üzerinde yada vCenter altında yönetilen ESXİ hostlar üzerinde çalıştırabilmek mümkündür.Kurulum adımlarını incelediğimiz senaryoda ESXİ hostlarımız vCenter server tarafından yönetilmektedir. Öncelikle vCenter Server üzerine vSphere Client/Web Client ile bağlanmamız gerekmektedir.

Öncelikle vSphere Client ekranı üzerinden File > Deploy OVF Template adımlarını izliyoruz.

Açılan ekran Virtual Appliance’ın kaynak dosyasını gösteriyoruz.Daha öncesinde indirdiyseniz makineniz üzerinde barındırıldığı alanı yada URL adresini girerek Next butonuna tıklıyoruz.

Bir sonraki adımda seçmiş olduğumuz Virtual Appliance’a ait bilgiler listelenmektedir.Seçmiş olduğunuz ürün ve versiyon bilgileri doğruysa Next butonuna basarak devam ediyoruz.

Son kullanıcı sözleşmesini kabul ediyoruz.Ve Next…

Eklemek istediğimiz Virtual Appliance’ın hangi envanter objesi içerisinde yer almasını istiyorsanız ilgili bölümü seçerek devam ediyoruz.Eğer ki daha öncesinde VM&Templates bölümünde klasör oluşturmadıysanız boş gelecektir.

vCenter Server’a dahil olan Host and Cluster bölümü karşımıza geliyor.Burada uygun gördüğümüz sunucuyu seçerek Next butonuna basıyoruz.

Eklemek istediğimiz Virtual Appliance’ın disk dosyasının tipini belirliyoruz.Varsayılan hali ile ilerlemenizde fayda olacaktır.

Bir sonraki adımda eklemiş olduğumuz Automation Center Appliance’ın Hostname,IP ve Password bilgilerini girmemiz gerekmektedir.İlgili sayfayı eksiksiz doldurduktan sonrasında Next basıyoruz.

Virtual Appliance ile ilgili olarak girmiş olduğumuz konfigürasyon bilgilerinin özeti gösteriliyor.Eğer ki bir yanlışlık görmüyorsanız Power on after deployment seçeneğini işaretleyerek Finish butonuna basıyoruz.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finish butonuna bastıktan sonrasında karşınıza alttaki ekran gelecektir.Bu işlem %100 duruma geldiğinde Virtual Appliance sistem yeni bir sanal makine olarak eklenmiş olacaktır.

Power on after deployment seçeneğini işaretlediğimiz için sanal makine otomatik olarak açılacaktır ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sanal makine açılacak ve IP konfigürasyonları gösterilecektir.

 

Virtual Appliance ekranında da görebileceğiniz gibi sistem açılmış ve konfigürasyonları yapmaya hazır durumdadır.Automation Center Virtual Appliance’ın konsoluna erişerek gerekli konfigürasyonları yapmamız gerekmektedir.Konsol adresi https://vCAC_IP_or_hostname:5480 ‘dir.İlgili adrese girerek kurulum aşamasında belirtmiş olduğunuz password bilgisi ile root kullanıcısını kullanarak içeriğine erişebilirsiniz.

Diğer yazılarda konsol üzerinden yapılması gereken konfigürasyonları inceleyeceğiz.

Görüşmek üzere.