Hot! vCloud Automation Center-Deploying the Identity Appliance

Vmware Automation Center ürününde kimlik doğrulama için kullanmamız gereken Identity Appliance kurulum adımlarından bahsedeceğim.İlgili Identity Appliance bir sanal makine olarak kullancılara sunulmuştur.Sanal makineyi standalone esxi sunucu üzerinde yada vCenter altında yönetilen ESXİ hostlar üzerinde çalıştırabilmek mümkündür.Kurulum adımlarını incelediğimiz senaryoda ESXİ hostlarımız vCenter server tarafından yönetilmektedir. Öncelikle vCenter Server üzerine vSphere Client/Web Client ile bağlanmamız gerekmektedir.

Açılan vCenter ekranında File > Deploy
OVF Template tıklıyoruz.

Karışımıza Source ekranı açılıyor.Bu ekranda Identity Appliance’ın kaynak dosyalarını göstermemiz gerekmektedir.İstenilirse appliance dosyalarını internetten makinenize indirebilirsiniz yada internet adresini ilgili alana girip Next butonuna tıklıyoruz.

Seçmiş olduğumuz Appliance ile ilgili detaylar karşımıza geliyor.Bu ekranda versiyon bilgisi ve kapasite/disk ihtiyaçları belirtilmektedir.

Ürünün kullanmamız için bir sonraki adımda End User License Agreement kabul etmemiz gerekiyor.Önce Accept butonuna tıklıyoruz sonrasında Next butonu aktif hale gelecektir.


Bir sonraki adımda

Name and Location

bölümü gelmektedir.Bu ekranda sanal makineye bir isim ve

vCenter server içerisinde daha öncesinde hazırlamış olduğunuz sanal makine klasörleri var ise bu alanlara yok ise Discovered Virtual Machines alınına ekliyoruz.Host / Cluster ekranı karşımıza geliyor.Eklemiş olduğumuz appliance’ın hangi sunucu üzerinde çalışacağını seçmeniz gerekmektedir.

Disk Format ekranında Virtual Appliance’a ait disk dosyalarını hangi tipte olacağınız seçiyoruz.Varsayılan hali ile ilerlemeniz tavsiye edilmektedir.

Eklemiş olduğumuz Identity Appliance ile ilgili Hostname,Password ve Network bilgilerini gireceğimiz Properties ekranı açılmaktadır.İlgili alanları doldurarak Next butonuna basıyoruz.

Identity Appliance ile ilgili oluşturduğumuz konfigürasyonların özet bilgisi gelmektedir.Sayfanın alt tarafında bulunan Power on after deployment seçeneğini işaretliyerek Finish butonuna basıyoruz.

Appliance sunucu üzerine eklenmektedir.

 

Power on after deployment seçeneğini işaretlediğimiz için appliance kurulumu gerçekleştirildikten sonrasında sanal makine otomatik olarak açılıyor.

Sanal makine konsolonu açtığınızda girmiş olduğumuz IP konfigürasyonunu görüntüleyebilirsiniz.https://identityappliance_Ip or fqdn:5480 ile Identity Appliance yönetim konsoluna erişebilirsiniz.

 

Bir sonraki makale Configuring Identity Appliance ile konfigürasyon adımlarını incelemeye devam edeceğiz.
Görüşmek üzere.