Hot! vCloud Automation Center – Create and Publish Blueprints

Önceki yazılarda vCloud Automation Center ve bileşenlerinin nasıl konfigürasyonlardan geçtiğinden bahsetmiştik.Bu yazıda ise Blueprint oluşturmak ve onu kullanıcılara nasıl yayınlayacağımızdan bahsedeceğiz.

 

Infrastructure > Blueprints >Blueprints bölümüne geçiyoruz.Bu bölümde New Blueprints>Virtual>vSphere seçiyoruz.

Açılan sayfada karşımıza Blueprint ile ilgili detayları girebileceğimiz sayfa açılıyor.Name bölümü Blueprint’in kullanıcılar tarafından görünen ismi olacaktır.Daha önceden oluşturduğumuz Reservastion Policy ve Machine Prefix konfiglerini seçiyoruz.

Build Information bölümüne geçtiğimizde sanal makinelerin bir template üzerinden mi yada nasıl kurulacağını belirtiyoruz.Örnekte ben template üzerinden inceleme yaptım.Test adında oluşturduğum Template ve onun için hazırladığım bir Custom spec(answer file)bilgilerini ilgili alanlara giriyorum.Sanal makinenizin varsayılan olarak gelecek CPU,Memory,Storage,kiralama süresi ile bilgileri giriyoruz.İstenilirse kullanıcılar kiralama sırasında bu verileri değiştirebilir.

Action bölümüne geçildiğinde kullanıcıların makine üzerindeki haklarını gösteren bir bölüm var.Varsayılan hali ile bütün aksiyonlar açıktır.Gerekli bilgileri doldurduktan sonrasında OK butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Ve blueprint hazır durumdadır.Bu aşamada ilk yapılması gereken işlem Blueprint’in kullanıcılar tarafından görüntülenmesi için Publish edilmesi gerekecektir.

 

 

OK butonuna bastığınız an itibariyle kullanıcılar bu Blueprint’i görüntüleyebilir durumdadır.

Administration > Catalog Management> Services bölümüne geçiyoruz. Açılan sayfada bulunan + işaretine tıklıyoruz.Karşımıza gelen sayfada ilgili kurulacak sistemler ile ilgili bir servis oluşturuyoruz.Bu aşamada istenilirse logo eklenebilir.Örneğimde Server 2008 R2 ile çalıştığım için ilgili logoyu internet üzerinden indirip ekledim.

Bir sonraki aşamada oluşturduğumuz hizmetin Catalog içerisine eklenmesi gerekmektedir.Manage Catalog Items butonuna tıklayarak ekliyoruz.

 

Catalog Items bölümünde + işaretine tıklıyoruz.

Eklemiş olduğumuz servis’i seçip Add butonuna tıklıyoruz.

 

 

Yetkilerin Oluşturulması

Administration > Catalog Management > Entitlements bölümüne geçerek eklemiş olduğumuz Catalog verilerinin kimler tarafından erişilebileceği ve talep edileceğini belirliyoruz.

Entitlements bölümünde + işaretine tıklıyoruz.

Ekleyeceğimiz yetki için bir isim ve içerisinde olacak kullanıcıyı seçiyoruz.İlgili yetkilerin çalışması için Status bölümünde Active’e çekmeniz gerekmektedir.

 

Items & Approvals

Bu bölümde ise belirtilen yetkin kullanıcıların hangi servis,hangi catalog items ve hangi aksiyonları alabileceğini belirtiyoruz.İşlem tamamlandıktan sonrasında Add butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Eğer ki bu adımların hepsini yaptıysanız ve herhangi bir adımı atlamadıysanız bu aşamada artık Catalog bölümüne geçtiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran almanız gerekecektir.Request butonuna basarak yapmış olduğunuz konfigürasyonlara uygun olarak sanal makineler oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Request butonuna bastığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Ssubmit butonuna basarak talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Talebiniz işlemi alınmış olmalı… J

Eğer ki altyapınızda bütün herşey düzgün çalışıyor ve sizler konfigürasyonlarınızı eksiksiz yaptıysanız vCenter Server arayüzünde sanal makinelerinizin oluşturulduğunu göreceksiniz.Diğer yazılarda Orchestrator,IT Business Management veApplication Director gibi ürünlerden ve mevcut sistemleri etkilerinin ve nasıl entegre edildiklerinden bahsedeceğim.
Görüşmek Üzere…