Hot! vCloud Automation Center -Configuring the vCloud Automation Center Appliance

Önceki yazıda vCenter Server üzerinde Virtual Appliance kurulumundan bahsetmiştik.Bu yazıda ise Automation Center Appliance konfigürasyonlarının nasıl yapıldığını işleyeceğiz.vCloud Automation Center Appliance yönetim konsoluna https://<vcac-hostname.domain.name>:5480/ adresinden erişebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda kurulum aşamasında belirtmiş olduğunuz root kullanıcısına ait password bilgisini yazarak konsol arayüzüne erişiyoruz.

vCAC Settings bölümüne geçerek ilgili ürüne dair ilk konfigürasyonlara başlayalım.Öncelikle CAFE Host Settings bölümüne vCloud Automation Center Appliance adresini giriyoruz.Resolve Host Name butonuna tıklayarak DNS sunucu üzerinden isim çözümleme yapılabiliyor mu kontrol ediyoruz.Eğer ki cevap Success olarak geliyorsa Save Settings butonuna tıklayarak SSL bölümüne geçiyoruz.

SSL bölümünde vCloud Automation Center’a mevcut sertifikanızı eklemek yada sistemin sizin vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda yeni bir SSL sertifikasının oluşturulmasını sağlıyoruz.Bunun için Choose Action bölümünden Generate Self Signed Certificate seçiyoruz ve ilgili olanları doldurarak Replace Certificate butonuna tıklıyoruz.

Daha öncesinde kurulum ve konfigürasyon adımlarından bahsettiğim Identity Appliance(SSO) bilgilerini bu alana giriyoruz.Identity Appliance üzerinde varsayılan olarak gelen vsphere.local domaini ile username ve password bilgilerini bu alana giriyoruz ve Save Settings butonuna tıklıyoruz.(SSO Port 7444)

vCAC Settings içerisinde bir diğer önemli bölüm Lisanlama‘dır.Açılan sayfada New License Key bölümüne lisansı yazıyoruz ve sonrasında Submit Key butonuna tıklıyoruz.

Son olarak Admin bölümüne geçerek vCloud Automation Center’ın tarih ve saat bilgisini nereden sağlayacağını belirlememiz gerekmektedir.Varsayılan olarak ESXİ sunucu üzerinden alınmasını sağlayabiliriz.Bunun için aşağıdaki iki konfigürasyonu yapmamız gerekir.

Ve sonrasında da sanal makine konfigürasyonundan Synchronize guest time with host butonunu işaretliyoruz.Bu seçenek ile birlikte artık sanal makine tarih ve saat bilgisini ESXİ sunucu üzerinden alacaktır.

Bu yazıda vCloud Automation Center’ın konfigürasyonlarının nasıl yapılacağını inceledik.Bir sonraki yazıda vCenter Automation Center –Tenant Configuration özelliklerinden bahsedeceğiz.

Görüşmek üzere…