Hot! vCloud Automation Center – Agent,Endpoint and Group Configuration

Önceki yazıda IaaS bileşenlerinin kurulumlarından ve vCAC entegrasyonundan bahsetmiştik.Bu yazıda vCloud Automation Center konsolu üzerinden Agent,Endpoint ve Group konfigürasyonlarının nasıl yapıldığından bahsedeceğim.vCAC’ın gelen sanal makine taleplerini gerçeğe dönüştürmesi için CPU,Memory vb kaynaklara ihityacı bulunmaktadır.Bu kaynakların vCAC içerisinde genel adı Endpoint olarak belirlenmiştir.Sistem içerisinde farklı tiplerde Endpointler olabilir.Örneğin;

  • vSphere
  • Hyper-V
  • XenServer
  • XenDesktop vb..

vCAC içerisinde bu ve buna benzer bileşenleri ekleme isterseniz her ürün için gerekli Proxy Agent Configuration dökümanı bulunmaktadır.Bu dökümanları Vmware resmi dökümanları içerisinde bulabilirsiniz.Yukarıda da bahsettiğim gibi kurulum sırasında bizler bir vSphere Agent tanımlamış olduk.İlgili sunucu vCenter server olarak belirtmiştik.Proxy Agent ve Endpoint’ler 1:1 çalışmaktadır.Bu sebepledir ki birden fazla vCenter eklemek isterseniz yeni Proxy Agent’lar kullanmanız gerekecektir.

Endpoint ekleme işlemine geçmeden öncelikle Credential bilgilerini eklememiz gerekmektedir.Öncelikle vCAC Appliance arayüzüne giriş yapıyoruz.

Infrastructure>Endpoint>Credentials

Açılan sayfanın sağ tarafında bulunan New Credentials butonuna tıklıyoruz.Ekleyeceğiniz kullanıcının tüm yönetici yetkilerini sahip olduğundan emin olunuz.Örnek olarak Domain Admin ekleyebilirsiniz.Eğer ki ilgili alanların hepsini doldurduysanız sol taraftaki yeşil tik işaretine tıklamanız gerekmektedir.

Infrastructure>Endpoints>Endpoints bölümüne geçiyoruz.Credential bilgilerini eklediğimizi Endpoint içeriye ekleyelim.Açılan sayfada New Endpoint>Virtual>vSphere vCenter bölümüne tıklıyoruz. İlgili alanları dolduruyoruz.Fakat vCenter adresinizin https://vcenter_IP_or_fqdn/sdk

Fabric Group Oluşturma

Infrastructure>Group>Fabric Groups açılan sayfada New Fabric Group bölümünü seçiyoruz.Fabric Admin ekleme aşamasında mevcut kullanıcı dışından bir kullanıcıya yetki vermeniz durumunda logour ve sonrasında login olmanız gerekir.Konfigürasyon aşamalarında tek kullanıcı ile gitmeniz işlemi kolaylaştıracaktır.

 

Machine Pre-fixes

Infrastructure>Blueprints>Machine Prefixes bölümüne geçiyoruz.Oluşturulacak makinelerinizin envanter üzerinden gözükecekleri isimlerini belirliyoruz.Örneğimde vCACERC olarak belirledim ve 3 basamaklı olacak ve 1 numaradan makineleri oluşturacaktır.Örneğin: vCACERC001 gibi.Bilgileri girdikten sonrasında yeşik butona basarak bitiriyoruz.

Business Group Oluşturma

Infrastructure>Group>Business Groups bölümüne geçiyoruz.Resimde görüldüğü gibi New Business Group‘a tıklıyoruz.

Açılan sayfada ilgili alanları dolduruyoruz.

Reservation for Business Group

Infrastructure -> Reservations -> Reservation bölümüne geçiyoruz.Açılan sayfada New Reservation‘a tıklıyoruz.Daha öncenden eklemiş olduğumuz vSphere Endpoint üzerinde rezervasyonlar gireceğiz.

Açılan sayfada bizlere Compute Resource vb bilgiler sorulmaktadır.Daha önceki aşamalarda yapmış olduğumuz konfigürasyonları burada kullanacağız.Cluster,tenants,business group,rezervasyon policy gibi değerleri giriyoruz.

Resources tabına geçerek bu bölümde Memory ve Storage ile ilgili rezervasyonları belirtmemiz gerekiyor.Aşağıda doldurmuş olduğum örnek değerler üzerinden ilerleyebilirsiniz.Eğer ki ortamızda varolan vSphere altyapısında daha fazla CPU,RAM,Storage,Network gibi kaynaklar mevcut ise rakamları arttırabilirsiniz.

Bir diğer bölüm Network.Network için hangi portgroup/portgrouplar kullanılacaksa seçiyoruz.

Son olarak OK butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.Bir sonraki adım eklemiş olduğumuz Endpoint,rezervasyon,Machine prefix vb bilgileri bir paket haline getirip kullanıcılara sunmak olacaktır.Diğer yazımıda da bu başlıkları inceleyeceğiz.

Görüşmek üzere…