Hot! vCenter 5.5 and SQL 2012 Installation Part-3

vCenter for windows için gerekli olan SQL Server 2012 yapılandırma işlemlerinden önceki yazılarda bahsetmiştik.Bu yazıda vCenter Server kurulumuna değineceğiz.

Öncelikle vCenter kurulum paketini vmware.com üzerinden deneme sürümü olarak indirmeniz mümkündür.İndirdiğiniz ISO dosyasını sunucunuza bağladığınız kurulum ekranı gelecektir.

vCenter Server iki farklı yöntemle kurulabilir.

  • Simple Install
  • Custom Install

Genel olarak kullanıcılara tavsiye edilen yöntem Simple Install seçeneğidir.Custom Install seçilirse vCenter Server’ın bileşenleri olan SSO,Inventory Service ve vCenter Server’ı ayrı ayrı kurmanız gerekecektir.Bu ürünler birbirine bağlı ve yukarıda belirttiğim sırada kurulması gerekmektedir.Spesifik olarak SSO domanininizin varsayılan haricinde olmasını istiyorsanız örnek olarak seçebilirsiniz.Yada spesifik olarak bazı çalışan servislerin farklı portlar üzerinden iletişim kurmasını isterseniz tercih edebilirsiniz.Örnekte Simple Install’u inceleyeceğim.Çünkü varsayılan konfigürasyonlar ile çalışmak istiyorum.

Simple Install için açılan sayfanın sol tarafında seçim yapıldıktan sonrasında kurulum için sayfanın alt orta bölümünde yer alan Install butonuna tıklanılması gerekir.

 

Karşımıza ilk gelen ekran yukarıda belirttiğim sıralamada da olduğu gibi SSO’dur.Kurulumu için Next..


Sözleşmeyi kabul ediyoruz Next…


Kurulum için gerekli olan bileşenler kontrol ediliyor.Eğer ki bir hata yok ise Next.. S

SSO domaini içerisinde bulunan Administrator kullanıcısının password bilgisi isteniyor.Bu aşamada Büyük ve küçük harf,sayı ve özel karakter kullanmanız gerekmektedir. vSphere@55 gibi Next…

Site-Name bilgisi isteniyor.İsim veriyoruz Next…

SSO sunucu tarafından kullanılacak Https port varsayılan olarakk 7444’tür.istenilirse değiştirilebilir fakat varsayılan hali ile bırakmanız tavsiye edilir.


Kurulum yapılacağı varsayılan alan gösteriliyor Next…

Ve kurulum başlasın…


Kurulum aşamasında bizden License Key isteniyor.İstenilirse bu alan kurulum aşamasındayken boş geçilebilir.Varsayılan olarak 60 gün boyunca tüm özellikleriyle birlikte ücretsiz kullanabilirsiniz.

Daha öncesinde oluşturduğumuz SQL Server bilgilerini giriyoruz.Next…

Mevcut sistemde yetkili olacak kurulum yapan kullanıcı giriyoruz.Next…

vCenter Server ve servisleri tarafından kullanılacak portlar listeleniyor.İstenilirse bu portlar değiştirilebilir.


Ortamınızdaki host ve vm sayısına göre sistemin kendisine ayıracağı memory miktarı soruluyor.Ortamınızdaki envantere göre bir seçim yapıyoruz Next…


Ve vCenter Server kurulumuda başlıyor…


Ve işlem tamam artık vCenter Server kurulumu tamamlandır.İstenilirse artık sunucumuza erişebiliriz.Ve gerekli konfigürasyonlarımıza başlayabiliriz.Kurmuş olduğumuz vCenter Server’a iki farklı yöntemle erişebilmek mümkün bunlardan birincisi Web Client olacaktır.https://vcenterIP_or_fqdn:9443 olacaktır.Yada vCenter Server yüklü sunucu üzerine vSphere Client yükleyebilirsiniz.Web Client zaten sistemde yüklü olduğu için vSphere Client yükleyelim.vCenter Server kurulum ekranına tekrar geri dönüyoruz.Bu sefer sayfanın sol tarafından vSphere Clietn seçiyoruz.Ve Install…

Kurulum adımları Next Next diyerek ilerleyebilirsiniz ekstra bir konfigürasyonu olmayacaktır.

Ve kurulum tamamlandı.Masaüstüne oluşturulan vSphere Client kısayoluna çift tıklıyoruz.IP Address/Name bölümüne mevcut vCenter Server üzerine kurulum yaptığınız için localhost yazabilir yada sunucu ismi/ip adresini girebilirsiniz.SSO domaini içerisinde kurulum aşamasında belirttiğiniz administrator@vsphere.local kullanıcısını ve password bilgilerini giriyoruz.Ve sisteme erişiyoruz..

Bu yazı içerisinde vCenter Server ve bileşenlerinin kurulumundan bahsettik.Bir sonraki yazıda AD entegrasyonu ve Identity Source nasıl ekliyoruz bunu inceleyeceğiz.
Görüşmek üzere…