Hot! vCenter 5.5 and SQL 2012 Installation Part-1

Bu yazıda vSphere ürün ailesinin bir parçası olan vCenter 5.5 sürümünü Windows sunucular üzerine nasıl konumlandırdığımızdan bahsedeceğim.vCenter Server’ı kısaca tekrar açıklamak gerekirse ortamınızda bulunan ESX/ESXİ sunucuları merkezi bir noktadan yönetilmesine izin veren bir üründür.vCenter Server ortamlarınızda iki farklı şekilde bulunabilir.Bunlar;

  • vCenter for Windows
  • vCenter for Linux(Appliance)

Bu yazı ve bundan sonraki gelen diğer yazılarda iki seçeneğinde ortamlarınızda nasıl konumlandırılacağından bahsedeceğim.Öncelikle for windows seçeneğinden bahsedelim.İstenilirse Windows 2003/2008/2008r2/2012/2012R2 işletim sistemlerinde herhangi versiyonu üzerinde konumlandırabilirsiniz.vCenter Server Merkezi yönetimi sırasında yapılacak tüm konfigürasyonlarını DB sunucuları üzerinde saklarlar.Bu DB sunucu Windows kullanılacaksa SQL Express yada SQL Server olabilir.

Örnek içerisinde Windows Server2012 ve SQL Server 2012 ile incelemeler yapacağım.

vCenter platformunu konumlandıracağım Windows Server 2012 üzerinde ilk yapılması gereken işlem .Net Framework 3.5 versiyonun yüklenmesidir.


Yükleme işlemi tamamladıktan sonrasında DB kurulumları ile işleme başlayabiliriz.Kurumsal şirketlerde / yönetilecek VMware vSphere yapısı 10 host 100 VM üzerindeyse SQL Server kurulması tavsiye edilir.

Öncelikle DB kurulumuna başlayalım makinemiz üzerine SQL Server 2012 ISO dosyasını bağlıyorum ve kurulum ekranı karşıma geliyor.New SQL Server stand-alone installation’u seçerek kuruluma geçiyoruz.


Kurulum öncesinde makineniz üzerindeki gereksinimler kontrol ediliyor.

Lisans bilgisi isteniyor.Next…


Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.Next…

Kurmak istediğiniz SQL Server kurulum dosyalarına ek olarak gelen Update paketi varmı kontrol ediliyor.İstenilirse bu aşamada update dosyaları indirilebilir ve güncel hali ile kurulum yapabilirsiniz.Güncelleştirme işlemlerini yaparak devam ediyorum.

Güncelleştirmeler tamamlandıktan sonrasında Next…


SQL server ile ilgili olarak hangi bileşenleri kurmak istiyorsanız bunun seçimini yapmanız gerekmektedir.vCenter Server SQL üzerinde belli başlı bileşenlere ihtiyaç duyar bu sebepledir ki bütün bileşenleri yüklemek gereksiz kaynak kullanımına sebep olacaktır.Bunun için SQL Serve Feature Installation seçiyoruz Next…


Gerekli olan bileşenler aşağıdaki gibidir.Kurulum dosyaları için varsayılan alanlar haricinde bir detay vermemeniz önemlidir.


DB için bir instance oluşturulması gerekecektir.İstenilirse varsayılan hali MSSQLSERVER olarak bırakılabilir.Örnekte sql olarak custom konfig ile ilerliyorum.

DB,Instance ve bulunacağı alanlar ile ilgili özet bilgi gösterilmekte eğer ki bir yanlışlık yok ise Next…


SQL Server ile ilgili servislerin nasıl çalışacağını belirtiyoruz.Seçenekleri Automatic olarak işaretliyoruz.

SQL Server’a erişim sırasında kullanılacak bağlantı yöntemini belirliyoruz.Windows Authentication Mode ile devam ediyorum bunun için mevcut kullanıcızı Add Current User seçeneğiyle ekliyoruz.

Kurulumun son aşamasında bütün yapmış olduğumuz konfigürasyonlar kontrol ediliyor.Eğer ki bütün konfigürasyonlar geçerli ise Next…

Özet bilgileri kontrol ediyoruz.Köprüye girmeden önceki son çıkış JBütün girmiş olduğunuz konfigürasyonlar istediğiniz gibiyse Install butonuna basarak işlemi başlatıyoruz…

Ve kurulum tamamlandı.

Bu yazı içerisinde vCenter Server for windows için SQL kurulumundan bahsettik bir sonraki bölümde ODBC bağlantıları ve vCenter kurulumlarına değineceğim…

Görüşmek üzere…