Hot! Unisphere Overview

Unisphere EMC VNX üzerinde gelen yönetim yazılımıdır.Bu yazı içerisinde Unisphere arayüzüne genel bir bakış gerçekleştireceğiz.Unisphere IExplorer yada herhangi bir tarayıcı aracılığıyla erişebileceğimiz bir yönetim yazılımıdır.VNX cihazının ilk 4 diski(Vault Disk) üzerinde çalışan bu yazılım arka planda Windows Storage Server kullanmaktadır.

Unisphere’e erişim için öncelikle tarayımızı açıyoruz.Adres çubuğuna VNX /VNXe cihazımızın IPadresini yazıyoruz.Karşımıza otomatik olarak Yönetim Konsolunun giriş ekranı gelecektir.Bu bölüm üzerinde cihazın varsayılan kullanıcı adı/şifre ile girişini yapabilirsiniz.Varsayılan kullanıcı adı/şifre “sysadmin”olarak set edilmiştir.

image-1

Bilgileri girdikten sonrasında Login butonuna basıyoruz.

Karşımıza gelen ilk ekran Dashboard olacaktır.Bu sayfa üzerinde karşımıza gelen ekranlarda değişiklik gerçekleştirebilmek mümkündür.Sağ üst köşede bulunan Customize butonuna basarak değişiklik yapılabilir.

image-2

Bağlandığımız VNX üzerinde yönetim gerçekleştirebilmemiz için öncelikle ilgili cihazın link’i üzerine tıklıyoruz.

image-3

Link’e tıkladıktan sonrasında karşımıza cihaz ile ilgili genel bilgiler verilmektedir.Bu bölüm üzerinde de değişlik gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

image-4 Cihaza erişim sonrasında öncelikle Cihazın genel olarak özelliklerini,donanımı görüntülemek,hata ve alarmları izlemek ve rapor gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için üst bölümden System tabına geçiş yapıyoruz.

image-5

System tabı altında gelen Hardware bölümüne geçiş yaparak cihazın üzerinde takılı olan I/O Modülleri,Diskleri görüntüleyebilmek mümkündür.Sol taraftaki donanım liste içerisinden seçmiş olduğunuz donanım sayfanın orta bölümünde bulunan fiziksel donanımın görüntüsü içerisinde yeşil çerçeve içerisinde belirtilmektedir.

image-6 Monitoring and Alerts bölümüne geçiş yapıldığında sistem içerisinde varsayılan olarak set edilen alarmlar ve uyarılar,gerçekleşen işlemleri ve performans bilgilerini görüntüleyebilmek mümkündür.

image-7

Storage tabı içerisinde spesifik olarak envanter içerisine dahil olan Diskleri kullanarak Raid Group,Pool, LUN,File System yada CIFS ve NFS paylaşımları oluşturabileceğimiz bölümdür.

image-8

Host tabı içerisinde oluşturulacak LUN yada CIFS/NFS gibi oluşturulacak paylaşımların bağlantısının gerçekleştirileceği sunucuların ekleneceği yada gruplandırılacağı bölümdür.

image-9 Data Protection tabı içerisinde oluşturulacak LUN yada CIFS/NFS paylaşımları üzerinde Snapview,Snapsure yada Replication gibi özelliklerin konfigüre edileceği bölümdür.

image-10

 Support tabı içerisinde;cihazın yönetimi sırasında gerçekleştirilmesi gereken prosedürlerin bulunduğu ve güncellemeleri takip edebileceğimiz bölümdür.Community ‘e giriş yapıldığın güncel gelişmelerden ve sistem hakkında karşılaşılan hata ve çözüm önerileri ile ilgili bilgileri aktarılmaktadır.

image-11

Yazı içerisinde Unisphere üzerinde bulunan tab’lardan kısaca bahsetmiş olduk.Diğer yazılarda yönetim ve konfigürasyonları inceleyeceğim.

 

                                                                        Where Information Lives…

Bir Cevap Yazın