Hot! -HP Proliant Server-

Merhabalar arkadaşlar,

İlk makalemde sizlere HP Proliant Server ailesinden bahsetmek istiyorum.HP serverlar ile ilgilenenleriniz varsa kabacada olsa ML-DL-BL gibi kavramları duymuştur.Buyrun bu makelede sizlerle bu tanımların ne anlamlara geldiklerini ve bu serverların nasıl bir yapı içerisinde olduklarını inceleyelim.

Öncelikle sizlerinde bildiği gibi HP sunucularda 4 çeşit yapı bulunmaktadır.Bunlar ML,DL,BL ve SL serileridir.

image

Sunucuların genel özelliklerine geçmeden kısaca değinmek gerekirse;

ML sunucular yapısı itibari ile genişlemeye müsait ,digger sunucu serilerine gore daha fazla expansion slot bulunduran bir yapıya sahiptir.

DL sunucular kullanmış olduğu donanımlar sayesinde genel olarak fast-series olarak adlandırılan bir seri olarak bilinen ve production ortamlarında performans ihtiyaçlarına cevap verebilen bir seridir.

BL sunucular yapıları itibari ile diğer sunuculara nazaran daha küçük olmakla beraber bir şasi içerisinde barındırılıp şasi üzerinden yönetimi ve diğer kablolama işlemleri gerçekleştirilir.

SL sunucular Proliant aliesine yeni gelmiş bir seri olup genel esnekliği korurken güç kaynaklarını ve fanları paylaşarak maliyetleri önemli ölçüde azaltır ve güç verimliliğini en üst düzeye çıkarır.

Proliant ML

ML sunucular genel olarak Tower yani Workstation yapısında sunuculardır.Rack-Mount sürümleride mevcuttur.

Performansı,genişletilebilir özellikleri ile daha fazla HDD ve Ram kapasitesi ile diğer sunucu serilerine göre daha fazla miktarda hardware kapasitesine sahip olabilecek bir yapıdadır.

Storage’a ihtiyaç duymadan local diskleri üzerinden de RAID level’lar oluşturulup production ortamında kullanılabilecek hardware’e sahiptir.

image

Proliant DL

DL sunucular Rack-Mount yapıdadır.

Local diskleri haricinde genel olarak external storagelar ile desteklenir.

ML sunuculara muadil olabilecek genişlemeye müsait bir yapıdadır.

Kullanmış olduğu mimari ve performansı ile sanallaştırma ortamlarında multi-server deployment için tercih edilir.

image

Proliant SL

Büyük ölçüde maliyetleri azaltmak için tasarlanmıştır.

Güç verimliliği arttırmak,Power Supply ve Fan paylaşımını sağlayacak bir yapıdadır.

Yapısı gereğince kablolamaları server’ın ön kısmından yapılır.

image

Proliant BL

Rack-Mount sunuculara nazaran yapı olarak BL sunucular bir şasi içerisinde barındırılır.

Half Height ve Full Height (Yarım ve Tam) yuva olmak üzere iki seçeneği vardır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan C-Class şasilerde kullanılır.İki çeşit C-Class şasi mevcuttur.Bunlar;

C-3000 ve C-7000’dir.

ML-DL-SL serilerine gore daha küçük bir yapıya sahip olmasına nazaran high-performance,high availability server olan bladeler büyük datacenterlar içerisinde birden fazla sunucunun tek bir şasi içerisinden yönetilmesi ihtiyacına yönelik performans sağlayabilmesi ve bulunduğu şasi’ye bağlı olarak,

C-7000 şasi 16 adet Half Height-8 adet Full Height

C-3000 şasi 8 adet Half Height-4 adet Full Height sunucu aktif olarak çalıştırabilecek bir yapıdadır.

Tercih sebeplerinden en önemlisi olan şasi üzerinde bulunan Onboard Admin modülü sayesinde şasi üzerindeki sunucuları tek bir merkezden yönetilmesini sağlar.

Gereksiz kablolama ve güç tüketimini azaltmak amacıyla kurulmuş bir yapı olan Blade mimarisi şasi içerisinde redundant bir yapı kurulmasına olanak tanır.

image

Resimde görünen şasi C-7000 olup üzerinde Half-Height,Full-Height ve Storage Blade’leri görüyoruz.

Genel olarak bahsedicek olursak sunucular şasi içerisine kızak şeklinde sürülerek monte edilir.Blade serverların kablolama ihtiyaçları Şasinin arka tarafında bulunan Interconnect modüller üzerinden yapılır.Şasi’nin yönetimi için ise Onboard Admin modülü devreye giriyor .Şasi’nin beyni diyebiliriz kısacada olsa.Makineler üzerindeki S/n,Anlık sağlık bilgileri yada güç tüketimleri gibi bilgilerin hatasız bir şekilde alabileceğiniz ve şasi üzerinde bulunan tüm bileşenleri yönetebileceğiniz bir modüldür arkadaşlar.Genel olarak çok tercih edilmesede Blade serverlara storage alanı eklemek veya FC-ISCI gibi çözümler yerine Direct attached Storage(DAS)yapısı kullanılarakta Blade sunuculara storage eklemek mümkündür.

Bu makelemde sizlere HP Proliant Server ailesinden bahsettim.Bir sonraki makelemde C-Class Şasi üzerinden HP BladeSystem incelemelerine devam edeceğim.

Görüşmek Üzere…

Ercan ERGEN

Bir Cevap Yazın