Hot! HP C-Class BladeSystem Insight Display

HP C-Class BladeSystem Insight Display

Insight Display C3000/C7000 enclosure’ların üzerinde bulunan,enclosure ile ilgili ayarlar gerçekleştirebileceğimiz(Onboard IP adresi tanımlama gibi..) yada enclosure üzerinde bulunan tüm donanımların(server,storage,fan,power supply yada interconnect gibi..)sağlık bilgilerini alabileceğimiz bir ekrandır.Konum olarak enclosure ‘ın ön tarafında bulunmaktadır.

Insight Display ekranı üzerinden değişilik yapmak istediğimiz zaman yada herhangi bir cihazın sağlık bilgilerini almak istediğimizde yön tuşlarını kullanmak durumundayız.Sekil1

Insight Display ekranına enclosure üzerinde müdahele edebildiğimiz gibi OA üzerinden erişmemiz mümkündür.Insight Display ekranın aktif-aktif çalışmaktadır.OA üzerinden Insight Display ekranına eriştiğimizde yön tuşları ile menüler arasında geçiş yapılırken aynı ekran görüntüsünü enclosure’ın ön tarafından da görebiliriz.

Insight Display ekranında bulunan menülerin ne amaçla kullanıldığını ve ne gibi işlemler gerçekletirebileceğimizi inceleyelim..

Healt Summary:Healt Summary ekranı üzerinden enclosure üzerinde takılı olan tüm donanımların sağlık bilgilerini görebilmekteyiz.”Koyu yeşil” durumunda olan cihazlarımız kapalı durumdadır.”Açık Yeşil ”durumda olan cihazlarımız aktif birşekilde çalışmaktadır.Aşağıda iki enclosure tipinde de bulunan ekran görüntüsü bulunmaktadır.

Sekil2

 

 

Enclosure Settings:Onboard Administrator GUI arayüzünde yapabildiğimiz değişikliklerin bir bölümü burada yer almaktadır.

Enclosure ilk alındığında OA IP adresi default olarak DHCP açık olarak gelir.Server’ın gerekliliklerinden biri olan Statik IP adresi kullanımı OA içinde geçerlidir.Enclosure üzerinde değişiklikler yapabilmemiz için öncelikle OA IP adresinin bilinmesi gereklidir.Bu sebeple Insight Display ekranı üzerinden bu bilgi alınabilir yada değiştirilebilir.(Statik olarak değiştirmenizi tavsiye ederim.)”Enclosure Name”ve “Rack Name”gibi bilgilerin girilmesi gereklidir.Default olarak enclosure name enclosure’ın seri numarası olarak gelmektedir.Bu bilgilerin girilmesinin asıl amacı birden fazla enclosure kullanılma durumunda ayırt edici bir özellik amacıyla set edilmiştir

.Sekil3

DVD Drive özelliği C3000 enclosure üzerinde gelmektedir.DVD Drive üzerine CD/DVD takıldıktan sonrasında içerde bulunan serverlara presente edilmesi gereklidir.Bu işlemi OA ve Insight Display ekranı üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.C7000 enclosure üzerinde DVD Drive bulunmamaktadır.Bu ihtiyacı cevap olarak OA modülü üzerinde USB portu gelmektedir.USB portu üzerinden takılan USB DVD Drive OA tarafından algılanarak presente edilebilecek duruma gelecektir.

Enclosure Info:Bağlı olan enclosure ile ilgili ayarların özet olarak bulabileceğimiz bölümdür.Bu Aktif/Pasif OA modüllerinin IP adresleri,Enclosure üzerinde toplam kullanılan watt değerini ve takılı olan tüm bileşenlerin OA üzerindeki sağlık bilgisini bulabiliriz.Sekil4

Blade or Port Info:Enclosure üzerinde takılı olan serverların hem envanter bilgisini,hemde bağlı olan Ethernet ve mezzanine portlarının map edildiği interconnect slotlarını görebileceğimiz bölümdürGiriş yapıldıktan sonrasında(Sekil5)enclosure a gore sayısı değişikliklik göstererek 8-16 arasında serverın seçebileceğimiz bir ekran gelecektir.İstediğimiz Bay(Slot)de ki server seçildikten sonrasında alt tarafta bulunan Blade Info bölüme tıkladığımızda envanter bilgisini görüyor olacağız.

Örnek olarak aşağıda Bay 1’de bağlı bulunan serverıın CPU,Memory,ILO IP adresini,ve bağlı olan mezzanine kartların marka,model bilgisini görüyorız.(Sekil6)

Sekil5Sekil6
Back diyerek bir önceki ekrana(Sekil5)geri dönüyoruz.Aynı ekrandan bu sefer server seçildikten sonrasında Port Info bölümüne tıklıyoruz.Bu sefer karşımıza ilgili sunucun üzerinde bulunan onboard ethernetlerinin ve mezzanine slotlarına takılı olan mezzanine kartlarının hangi interconnect üzerinden çıktığını görebiliyoruz.

Sekil7

Bu bölümün kullanılarak montaj işleminin gerçekleştirilmesinde fayda vardır.Cihaz üzerinde yapmış olduğunuz bir değişikliği enclosure ın başındayken monitor edebilme yada yapılan konfigin başarılı bir şekilde sonuçlanıp sonuçlanmadığını görebilirsiniz.

Turn Enclosure UID on:HP serverların üzerinde karşımıza çıkan bir özellik vardır.UID light olarak isimlendirilmiş olan bu özellik,serverların yerinin belirlenmesi yada çalışılan bağlı olan serverın tespit edilmesi amacıyla karşımıza çıkmaktadır.Örnek olarak serverların ILO web arayüzü üzerinden konsola giriş yapıldığında UID light özelliği flashing yapmaktadır.

Bu özelliğin enclosure bazlı olarak düşüncecek olursak burada karşımıza gelen özellikle birebir aynı sebeple yer almaktadır.Eğer ki birden fazla enclosure sahipseniz bu özellik sayesinde diğer enclosurelardan ayırmanız mümkün olacaktır.(Sekil9.)

Sekil8Sekil9

View User Note:Bu ekran sayesinde ilgili enclosure üzerine bir yazı yada bir not bırakmak isterseniz kullanabileceğiniz bölümdür.Bu ekran sayesinde (Sistem odalarında serverları ayırt etmek için üzerlerine sticker yardımıyla SAP,Exchange,Oracle gibi kağıtlar yapıştırarak karışıklıkları engellenmeye çalışırdı .)enclosure bağlanacak yada üzerinde değişiklik yapacak bir kişinin Insight Display ekranı üzerinde ilk ekran olarak karşısına çıkacak bir not bırakabilirsiniz. Örnek olarak;”Bu enclosure Mshowto.org Cloud çalışmaları için reserve edilmiştir.Değişiklik yapmadan öncesinde Yönetim Ekibi ile iletişime geçiniz…”bu yazıya benzer bir not bırakabilirsiniz.

Bu ekran üzerinde değişiklik yapmak isterseniz OA web arayüzüne girmeniz gerekmektedir. OA web arayüzüne girdiğinizde sol bölümde Insight Display tıkladıktan sonrasında Sekil10’da bulunan karşımıza çıkacaktır.

Sekil10

Bu ekran üzerinde bulunan tablardan User Note bölümüne istediğiniz metini yazabilirsiniz. Sekil10 ve 11 de yaptığım kısa örneği bulabilirsiniz.User note bölümüne”HP BladeSystem rocks!”olarak yazıp Apply butonuna tıklıyorum sonrasında Insight Display ekranında karşıma Sekil 11 de bulunan ekran çıkmaktadır.

Sekil11

USB Menu:Bu menü kullanılarak birden fazla işlem yapmamız mümkün kılınmıştır.USB Menu’ye girşi yaptığımızda karşımıza 3 seçenek çıkmaktadır.(Sekil12)Sekil12

Bildiğiniz üzere OA üzerinde yapılan değişikliklerin hepsi bir konfig dosyası içerisinde tutulmaktadır.Bu konfig dosyasının yedeğinin alınabilmesi mümkündür.Bir diğer kullanım amacıda OA firmware bilgisinin update yada downgrade edilmesidir.

OA modülünün üzerinde gelen USB portu aracılığıyla USB flash diski bağladığımızda sistem otomatik olarak bunu algılayacaktır.

C3000 OA modülü(Sekil13)

Sekil13

C7000 OA modülü(Sekil14)

Sekil14

Konfig dosyasının backup alınması yada alınan backup dosyasının restore edilme işlemini Save Configuration ve Restore Configuration menüleri aracılığıyla gerçekleştirebiliyoruz.Burada işlem yapacağımız dosyasını uzantısı *.cfg olacaktır.

Bahsetmiş olduğumuz bir diğer özellik ise firmware update’i yada downgrade işleminin gerçekleştirilmesidir.

image

Burada kullanacağımız firmware dosyasının ise teminin hp.com adresinden gerçekleştirebilirsiniz.İndireceğimiz dosyasının uzantısı *.bin olacaktır.Dosyayı USB flashdiskiniz içerisinden bulduktan sonrasında Continue butonuna tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

Bu yazımda HP BladeSystem ürünü olan Insight Display modülenün avantajlarından ve üzerinden bulunan menülerin özelliklerinden bahsettim.Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Referans:www.hp.com

Ercan ERGEN

Bir Cevap Yazın