Hot! EMC VNX’e Vmware ESX-ESXi Sunucu Ekleme

Unisphere arayüzünü kullanarak yönetimini gerçekleştirdiğimiz VNXe/VNX ürün ailesi içerisinde ki tüm ürünlerde bağlantı yapacağınız sunucuların sisteme eklenmesi gerekmektedir. Eklenecek sunucuların,veri depolama sisteminize bağlantısı birden fazla yöntem kullabılabilir.Cihazın özelliğine bakılarak değişicek bu yöntemler FC/ISCSI/FCOE olabilmektedir.Bu yöntemlerin bağlantı şekilleri birbirinden farklıdır.FC(WWN),ISCSI(IQN)FCOE(IP)üzerinden erişilebilir.Birazdan bahsedeceğim VNX üzerine ESXİ sunucunun eklenmesi ISCSI üzerinden olacaktır.

Unisphere üzerinde bağlantısı yapılan/yapılacak sunucularla ilgili tüm bilgiler Hosts tabı altında yer almaktadır.Sistem’e dahil olan tüm sunucuları Host List içerisinden görüntülenebilir.

image-1

Ekleyeceğimiz sunucular Vmware yani sanallaştırılmış sunucular oldukları için öncelikle bizler Virtualization tabına tıklıyoruz.Açılan sayfadan sunucu eklemek istediğimiz için Add butonuna tıklıyoruz.

image-2

Ekleyeceğimiz sunucu Vcenter sunucusu tarafından yönetildiği için ilk seçenek olan Configure my ESX Servers managed by vCenter Servers seçiyoruz.Ve Next.

image-3

 

Bir sonraki ekranda Vcenter server bilgilerini girmemiz için gelen ekranda Add butonuna basıyoruz.

image-4 Açılan sayfada istenilen bilgileri doldurup OK butonuna basıyoruz.

 image-5

Karşımıza sertifika uyarısı gelecektir.İlgili ekranda OK diyoruz.

 image-6

Sertifika sisteme yükleniyor.OK diyoruz.

 image-7

Vcenter sunucusuna bağlı olan ESXi sunucular karşımıza geliyor.Burada + işaretine tıklayarak hangi sunucuların ekli olduğuna görebilmek mümkün.Eklediğiniz Vcenter sunucu haricinde başka sunucular varsa işlemi tekrarlamanız yeterli olacaktır.Next diyerek devam ediyoruz.

image-8 Son olarak özet ekranı geliyor.Girmiş olduğumuz Vcenter sunucusu ve altında yer alan esxi sunucuları burada FQDN ve IP adresleriyle görüyoruz.Finish butonuna basarak sayfayı kapatıyoruz.

image-9

VMware infrastructure bölümünde eklediğimiz sunucuları görebilmekteyiz.VMware sunucuların üzerine geldiğimizde ilgili sunucuların içerisinde çalışan sanal makineleri İsmini,IP adresini yada O.S. versiyonu görüntüleyebilmek mümkündür.

image-10

 

Bu bölümde bahsetmiş olduğumuz VMware ESXi sunucuları Unisphere sistemine ekleme işlemini gerçekleştirdik.Diğer yazılarda LUN bağlantısı nasıl gerçekleştirilir inceleyeceğiz.

 

                  Where Information Lives…

Bir Cevap Yazın