Hot! EMC VNX üzerinde Storage Group Oluşturma

Unisphere üzerine eklenen sunuculara,sistem içerisinde oluşturulan alanları(LUN/Partition)bağlayabilmek için öncelikle Storage Group oluştumak gerekmektedir.Unisphere üzerinde istenirse birden fazla Storage Group oluşturmak yada bir Storage Group altında birden fazla sunucu barındırabilmek mümkündür.Aşağıda inceleyeceğimiz örnekte de detaylarını görebilirsiniz.

 Bir Storage Group oluşturmak için öncelikle Hosts tabına tıklıyoruz.Açılan sayfada Storage Groups butonuna tıklayarak ilgili alana erişiyoruz.

image-1

Ekran görüntüsünde gördüğünüz bir Storage Group daha önceden oluşturulmuş ve içerisinde de bir sunucu ekli durumdadır. İlk defa oluşturulacaksa sayfa boş gelecektir.

image-2

Öncelikle Storage Group nasıl eklenir onu inceleyelim.Storage Group eklemek için Create bölümüne tıklanmalı sonrasında karşımıza gelen ekrana bir isim girmemiz yeterli olacaktır.OK butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

image-3Storage Group oluşturulduktan sonrasında yapılması gereken işlem ilgili gruba hangi sunucular dahil olacaktır.Storage Group’a sunucu dahil edebilmek için Connect Host butonuna basmamız gerekir.Açılan sayfanın sol tarafında herhangi bir Storage Group’a dahil olmayan sunucuları görebilirsiniz.Eklemek istediğiniz sunucuları seçip Sağ yönü gösteren ok işaretine tıklamanız yeterli olacaktır.OK butonuna basarak işlemi bitiriyoruz.

image-4

 

image-5 Artık sunucumuz Storage Group dahil edilmiş durumdadır.Eğer ki bu Ercan ERGEN Storage Group’una dahil esx02 makinesine LUN bağlantısını yapmak istiyorsanız bu sefer de ilgili Storage Group seçip Connect LUN demelisiniz.

image-6Connect Lun’a tıklıyoruz.

image-7

Eklemek istediğimiz Lun’u seçerek  sağ tarafta bulunan Add  butonuna basıyoruz.Eklemek istediğimiz  LUN Selected LUN içerisinde yer alacaktır.OK butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Artık biraz önce seçmiş olduğumuz LUN ,Storage Group’a dahil olan sunucuya bağlanmış durumdadır.Yapmış olduğumuz işlemi teyit etmek istiyorsanız aşağıdaki resimde bulunan bölümü açabilirsiniz.

image-8

Eğer ki bağlantısını yapmış olduğunuz bu LUN’u geri çekmek(bağlantısı koparmak)isterseniz tekrar Connect LUN’a tıklayıp bu sefer Selected LUN’lardan ilgili Lun’u remove etmeniz yeterli olacaktır.

İncelemiş olduğumuz örnekte bir Storage Group Nasıl oluşturulur?Storage Group’a sunucu nasıl dahil edilir?Storage Group’a dahil olan bir sunucuya nasıl LUN bağlanır/bağlantısı kesilir?gibi sorulara cevap verdik.Diğer yazılarda görüşmek üzere.

 

                                                                        Where Information Lives…

Bir Cevap Yazın