Hot! EMC RecoverPoint

EMC RecoverPoint, Continous Remote Replication (CRR, sürekli uzak noktaya veri kopyalama) ve continuous data protection (CDP, surekli veri koruma) ile uygulamaları fiziksel veya sanal ortamlarda , yerel noktada veya uzak noktada herhangi bir ana geri dönmeyi sağlayan kapsamlı bir çözümdür. Sunucu arızaları, veri bozulması, yazılım hataları, virus ve kullanıcı hatalarına dayalı veri kaybının yanı sıra doğal felaketlere karşında koruma sağlamaktadır. Benzersiz WAN bandgenişliği ihtiyacı azaltma teknolojisi ve veri sıkıştırma özelliği Recoverpoint’i tüm özellikleri ile mevcut network altyapısında kurulmasını sağlar.

Diğer replikasyon ürünlerinin aksine, Recoverpoint (appliance) tabanlı olup, heterojen sunucu, network ve veri depolama ortamlarındaki büyük veri miktarlarını desteklemektedir.

image-1 EMC RecoverPoint

RecoverPoint hafif(küçük) bir klonlama teknolojisi ile (VNX, CLARiiON, Celerra üzerinde, sunucu veya SAN ortamında çalışır) “yazma IO’larını” ana IO path’i dışında duran RecoverPoint donatımına gönderir.  Bu band-dışı yaklaşımı RecoverPoint’in sürekli replikasyonu uygulamanın IO operasyonunu etkilemeden yapmasını sağlar.  Veri korumaya Network-tabanlı yaklaşımı sayesinde, RecoverPoint tüm veri değişiklerini ve uygulamaya özel durumları (event) kaydettiği, “geçmiş kütüğü” (history journal) sayesinde veriyi anında herhangi bir ana döndürebilir.

EMC RecoverPoint dört modül sunar: RecoverPoint CRR (uzak replikasyon), RecoverPoint CDP (yerel replikasyon), RecoverPoint CLR (hem uzak hemde yerel replikasyon), ve RecoverPoint/Cluster Enabler (CE) ile Microsoft GEO Cluster desteği.  Bu modüller Recoverpoint donatımı üzerinde çalışarak maliyetleri düşürürken yönetimi kolaylaştırır.

  • RecoverPoint CRR “kurumsal uzak mesafe replikasyon” çözümü olup, ana lokasyonda oluşabilecek felaketlere karşın herhangi bir ana dönebilme imkanı sağlar.  CRR müşterinin performans ve gecikmeye yönelik tanımladığı kurallara gore dinamik olarak senkron ve asenkron modları arasında geçiş yapar.  Kurumsal performans, ölçeklenebilme ve granüler geri kurtarma ile geri dönme saatler günler yerine saniyeler veya dakikalar içinde gerçekleşir.
  • RecoverPoint CDP yerel replikasyon çözümü olup, veri üzerinde gerçekleşen değişikliklerin kaydını tutup bunları uygulamaya özel yer imleri (bookmark) ile kütüğe yazarak fiziksel ve mantıksal arızalara karşın koruma sağlar.
  • RecoverPoint CLR CDP ve CRR’ı aynı çözümde hem yerel hemde uzak replikasyon olarak sağlar.
  • RecoverPoint/CE Recoverpoint’i Microsoft failover cluster ile entegre ederek Recoverpoint ile replike edilmiş veri depolama sistemleri arasında coğrafi dağınık Microsoft Sunucu Kümelerinin failover işlemini otomatize eder.

Özellikleri

EMC RecoverPoint dünya üzerinde yerel ve uzak ofislerinde sürekli veri koruma sağlayan ilk kapsamı çözümdür.  Birden fazla ürün kullanmak yerine RecoverPoint ile tek, merkezi yönetimli çözümle, karmaşıklığı ve maliyeti inanılmaz derecede azaltabilir.  RecoverPoint iş hedeflerini ve özerk kurallarına bağlı farklı servis seviyesi hedeflerini sağlamada, kendi içindeki otomatik replikasyon modunu değiştirme teknolojisi ile yardımcı olur.  Yönetim tek bir arabirim üzerinden (Unisphere)  veya CLI üzerinden yapılmaktadır, ayrıca SNMP entegrasyonu sayesinde standart sistem yönetim uygulamalarınız üzerinden izlenemebilmektedir.

RecoverPoint aynı zamanda EMC’nin VMware altyapısı için konumlandırdığı veri koruma ve felaket kurtarma çözümüdür. Sanallaştırma-farkında (virtualization-aware) olan Recoverpoint GUI’si otomatik olarak VMware sanal makinelerinin konfigurasyon bilgisi ve replikasyon durumunu keşfeder böylece korunmayan, replikasyon durumunda değişiklik olan sanal makineleri farketmek çok kolay olacaktır.  Buna ek olarak VMware’den ücretsiz alınabilecek, EMC tarafından geliştirilen , VMware ve EMC E-lab onaylı “Storage Replication Adaptor (SRA)” ile “VMware Site Recovery Manager(SRM)” entegrasyonu sağlayıp otomatik felaket kurtarma entegrasyonu desteklenmektedir.

Temel özellikler:

Uygulama-tabanlı: RecoverPoint  heterojen sunucu ve veri depolama altyapısında koruma sağlar.

Band-dışı tasarım: RecoverPoint, uygulama sunucuları ile disk alanları arasındaki veri yolu dışında çalıştığı için  üretim ortamı RecoverPoint yüzünden etkilenmiş olmayacaktır.

Yerel Koruma (CDP) teknolojisi: RecoverPoint blok-seviyesinde senkron replikasyon ile video kamera mantığında “her yazma I/O’sunu” saklayarak, herhangi bir ana geri dönmeyi sağlar.

Uzak Koruma (CRR) teknolojisi: RecoverPoint kurallı, blok-seviyesinde, dinamik asenkron ve senkron video kamera mantığında “her yazma I/O’sunu” saklayarak, uzak ofiste herhangi bir ana gei dönmeyi sağlar..

Bandgenişliği azaltma ve sıkıştırma: RecoverPoint WAN hatlarında %90’a varan oranda sıkıştırma sağlayarak, klasik replikasyon çözümlerinde gereken WAN hızının 1/10’u kadar kapasiteyle çalışabilmekteir. 

Garantili veri bütünlüğü: Yazma-sırası tutarlılığı sürekli çalıştığından, RecoverPoint felaket kurtarma için kritik verinin her daim tutarlı kopyasını saklar.

Uygulama-tutarlı geri dönüş: RecoverPoint, uygulamalar için veri değişimleirni ve bunların zamanlarını birarada saklayarak herhangi bir geri dönüş geresiminde verinizin tutarlı olmasını sağlar. Endüstri standardı birçok uygulamayı, Microsoft SQL ve Exchange gibi, destekler.

Politika tabanlı yönetim: RecoverPoint, farklı uygulamalar ve veri dönüş ihtiaycları için farlı politikalar belirleyebilmenizi sağlar. Böylece toplam sahip olma maliyetlerinizi azaltır.

Koruma altındaki veriye anında erişim: RecoverPoint, koruma amacıyla depolanan verinize, yedekleme, uygulama testi, felaket testi, veri analizi gibi amaclar için erişebilmenizi ve kullanabilmenizi sağlar.

Anlık kopya konsolidasyonu: RecoverPoint, yarattığı anlık kopyaları belirli sürelerle uygulamalara göre konsolide eder, böylece saklanmış olan anlık kopya havuzlarının kontrolsüz büyümesini engeller ve belirlediğiniz havuzu verimli kullanmanızı sağlar.

VMware desteği: RecoverPoint, VMware vCenter Server ve VMware SRM ile tam entegredir.

Heterojen veri koruması: RecoverPoint, farklı sunucu, altyapı ve veri depolama sistemlerini de destekleyebilir. Böylece veri koruma çözümleri için yapılmış yatırımın korunmasını sağlar. Örneğin felaket kurtarma merkezi için daha uygun maliyetli (SATA disklerden oluşan), ürünlerin kullanımına olanak sağlar.

 

Referanslar;

EMC RecoverPoint Family Data Sheet

EMC RecoverPoint Family Specifications Sheet

EMC RecoverPoint Family of Products

EMC RecoverPoint/SE

EMC RecoverPoint/SE Data Sheet

EMC RecoverPoint Family Overview White Paper

 

                                                                        Where Information Lives…

Bir Cevap Yazın